SportAlaska

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Latest News


Warning: Creating default object from empty value in /home/sportala/www/www/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /home/sportala/www/www/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /home/sportala/www/www/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /home/sportala/www/www/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /home/sportala/www/www/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Popular


Warning: Creating default object from empty value in /home/sportala/www/www/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/sportala/www/www/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/sportala/www/www/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/sportala/www/www/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/sportala/www/www/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Familiar Faces On Top of Results In Ester Hillclimb TT

E-mail Print PDF

Tyson Flaharty and Sheryl Loan were the winners in the first stage of the 2013 Tour of Fairbanks stage race. Loan won the women's race by more than 2 minutes over her Kaladi-Subway Teammates Jeni Winegarner and daughter Kinsey Loan.  Flaharty (Goldstream Sports) was more than half-a-minute clear of runner up John Sindell of Pipsport/Chain Reaction.  Pipsport riders James Stull and Will Ross were third and fourth.

Results are below in text format, both by class and overall.

 

Tomorrow's stage is a criterium on the 1/4 mile North Pole Raceway, beginning at 5PM.  There will be three races:  women (30 minutes plus 3 laps), Sport-Master-Junior men (30 minutes plus three laps) and Open/Expert men (45 minutes plus 3 laps).  Saturday is a double-stage day, with both races starting at the parking lot by the US Creek Road at 57-mile Steese Highway.  The final stage, on Sunday, is the traditional Globe Creek road race.

Tour of Fairbanks, Stage 1 - Parks Highway Hillclimb Time Trial - Ester Weigh Station to Parks Monument

Men's Class Results

Open/Expert Men

1. Tyson Flaharty, Goldstream Sports-18:58.6;
2. John Sindell, Pipsport/Chain Reaction-19:33.4;
3. James Stull, PipSport/Chain Reaction-19:40.4;
4. Will Ross, PipSport/Chain Reaction-20:13.3;
5. Stefan Hajdukovich, Raven Racing-20:29.1;
6. Richard Tilton, Kaladi-Subway-20:36.0;
7. Logan Hanneman, Raven Racing-20:58.7;
8. Ben Abbott, Goldstream Sports-21:12.4;
9. Brian Bonney, Pipsport/Chain Reaction-21:20.1;
10. Tom Peichel, Kaladi-Subway-21:25.8;
11. Wyatt Mayo, Raven Racing-22:41.4;
12. Jim Button, Goldstream Sports-22:42.1;
13. Christopher Knott, Goldstream Sports-23:05.7;
14. Jim Winegarner, Kaladi-Subway-23:28.3;
15. Jason Dykstra, Guinness-23:31.5;
16. Richard Stevens, Gold Stream Sports-23:32.6;
17. Dashiell Feierabend, Goldstream Sports-24:30.9;
18. Hediger Boris, Raven racing-24:42.6;
19. Sergey Streltsov, Raven Racing-25:23.2;

Sport Men

1. Elijah Lyke-24:24.4;

Masters Men

1. Michael Hancock, Speedway-23:16.2;
2. Chris Wyatt, Goldstream Sports-23:20.9;
3. Tad Fullerton-23:42.7;
4. Bruce Gard, Raven Cross Country-23:54.6;
5. John Petersen-24:15.3;
6. Wayne Musser-24:21.2;
7. William Hrinko, Goldstream-24:42.7;
8. Tom Dale, Raven Racing-25:01.4;
9. Gary Baumgartner-25:18.0;
10. Eric Falldin-25:38.1;
11. Todd Redinus-25:44.3;
12. Bad Bob Baker-26:08.1;
13. Tol Fishburn-26:24.1;
14. Greg Kahoe-27:59.0;
15. Stephen Miles-30:47.5;

Junior Men

1. Luke Button, Goldstream Sports-23:47.8;
2. Aaron Lanmon-25:03.2;

=========================================

Women's Class Results

Open/Expert Women

1. Sheryl Loan, Kaladi Subway-21:46.8;
2. Jeni Winegarner, Kaladi-Subway-23:58.5;
3. Kinsey Loan, Kaladi Subway-24:07.1;
4. Alisabeth Thurston Hicks, ColoBikeLaw-25:16.9;
5. Maddie Buttton, Goldstream Sports-27:06.4;

Sport Women

1. Cathy Weeg-24:35.0;

Masters Women

1. Julie Schwab-27:00.4;
2. Corrine Leistikow, Fairbanks Cycle Club-27:21.6;
3. Barb Creighton-29:02.3;
4. Sharon Baker-29:05.9;

Junior Women

1. Jade Hajdukovich, Trax Chix-28:24.8;
2. Jewel Hediger-33:07.4;

 


 

OVERALL RESULTS

Women's Overall Results

1. Sheryl Loan, Kaladi Subway-21:46.8;
2. Jeni Winegarner, Kaladi-Subway-23:58.5;
3. Kinsey Loan, Kaladi Subway-24:07.1;
4. Cathy Weeg-24:35.0;
5. Alisabeth Thurston Hicks, ColoBikeLaw-25:16.9;
6. Julie Schwab-27:00.4;
7. Maddie Buttton, Goldstream Sports-27:06.4;
8. Corrine Leistikow, Fairbanks Cycle Club-27:21.6;
9. Jade Hajdukovich, Trax Chix-28:24.8;
10. Barb Creighton-29:02.3;
11. Sharon Baker-29:05.9;
12. Jewel Hediger-33:07.4;

Men's Overall Results

1. Tyson Flaharty, Goldstream Sports-18:58.6;
2. John Sindell, Pipsport/Chain Reaction-19:33.4;
3. James Stull, PipSport/Chain Reaction-19:40.4;
4. Will Ross, PipSport/Chain Reaction-20:13.3;
5. Stefan Hajdukovich, Raven Racing-20:29.1;
6. Richard Tilton, Kaladi-Subway-20:36.0;
7. Logan Hanneman, Raven Racing-20:58.7;
8. Ben Abbott, Goldstream Sports-21:12.4;
9. Brian Bonney, Pipsport/Chain Reaction-21:20.1;
10. Tom Peichel, Kaladi-Subway-21:25.8;

11. Wyatt Mayo, Raven Racing-22:41.4;
12. Jim Button, Goldstream Sports-22:42.1;
13. Christopher Knott, Goldstream Sports-23:05.7;
14. Michael Hancock, Speedway-23:16.2;
15. Chris Wyatt, Goldstream Sports-23:20.9;
16. Jim Winegarner, Kaladi-Subway-23:28.3;
17. Jason Dykstra, Guinness-23:31.5;
18. Richard Stevens, Gold Stream Sports-23:32.6;
19. Tad Fullerton-23:42.7;
20. Luke Button, Goldstream Sports-23:47.8;

21. Bruce Gard, Raven Cross Country-23:54.6;
22. John Petersen-24:15.3;
23. Wayne Musser-24:21.2;
24. Elijah Lyke-24:24.4;
25. Dashiell Feierabend, Goldstream Sports-24:30.9;
26. Hediger Boris, Raven racing-24:42.6;
27. William Hrinko, Goldstream-24:42.7;
28. Tom Dale, Raven Racing-25:01.4;
29. Aaron Lanmon-25:03.2;
30. Gary Baumgartner-25:18.0;

31. Sergey Streltsov, Raven Racing-25:23.2;
32. Eric Falldin-25:38.1;
33. Todd Redinus-25:44.3;
34. Bad Bob Baker-26:08.1;
35. Tol Fishburn-26:24.1;
36. Greg Kahoe-27:59.0;
37. Stephen Miles-30:47.5;

You are here: News Bicycle Races Familiar Faces On Top of Results In Ester Hillclimb TT