SportAlaska

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Fournier, McDowell Rule Flint Hills Mile

E-mail Print PDF

Autumn Fournier and Devin McDowell were the winners in the annual Flint Hills Mile, the 3rd event in the eight-race RCN/Flint Hills Cup series.  Fournier defeated Maria Bray by six seconds, 5:52 to 5:58.  They were well ahead of third-place Dorli McWayne who was just ahead of Anna Merrill and Jane Lanford who tied for fourth.  McDowell's margin was also six seconds, over Ted Alder, with Joe Bue third, Roger Sayre fourth and Nicholas Bastiani fifth.

Results are available in PDF format by clicking on the "Running Race Results" link on the left or at the top.

Men's Overall

Women's Overall

1. Devin McDowell, 4:56.5;
2. Ted Alder, 5:02.3;
3. Joe Bue, 5:09.4;
4. Roger Sayre, 5:10.7;
5. Nicholas Bastiani, 5:22.5;
6. Robert Stolzberg, 5:26.1;
7. Glenn Thompson, 5:27.7;
8. Jacob Parker, 5:31.3;
9. Bruce Gard, 5:33.5;
10. Sancho Ponza, 5:37.0;

11. Robert Weeden, 5:39.5;
12. Steve Betts, 5:40.1;
13. Randy Peterson, 5:40.5;
14. Andy Holland, 5:45.8;
15. Quinn Vinlove, 6:07.9;
16. Mark Ross, 6:09.8;
17. Nicholus Ostbloom, 6:11.3;
18. Arnold Chingliak, 6:16.7;
19. Jim Gower Jr., 6:21.3;
20. Jacob Chingliak, 6:23.4;

21. Elliot Kenaston, 6:26.3;
22. Warren Taylor, 6:29.7;
23. Jonathan Burrell, 6:32.4;
24. Don Kiely, 6:32.8;
25. Columbus Jones III, 6:33.7;
26. Lee Kenaston, 6:39.2;
27. John Kump, 6:45.3;
28. Andrew Ostbloom, 6:46.3;
29. Rob Ott, 6:46.7;
30. Jeffrey Fryberger, 6:47.2;

31. Scott Luke, 6:48.6;
32. James Beaudreault, 6:52.1;
33. Rulon Jensen, 6:55.4;
34. Keith Pollock, 7:03.5;
35. Bob Vitale, 7:03.9;
36. Pete Hjellen, 7:20.5;
37. Ian Kenaston, 7:30.2;
38. Eli Merrill, 7:30.4;
39. Stephen McNutt, 7:31.9;
40. Jim Madonna, 7:32.3;

41. Greg Clark, 7:32.9;
42. Andre Clay, 7:38.9;
43. Kesler Woodward, 7:52.2;
44. David Partee, 8:06.2;
45. Rick Winther, 8:16.6;
46. Christian Souders, 8:33.7;
47. George Rimiller, Jr., 8:46.2;
48. Paxson Ott, 8:49.9;
49. Amos Crabb, 9:36.7;
50. Paul Reynolds, 9:42.7;

51. Patrick Kalen, 9:54.6;
52. Byron Wappett, 10:15.6;
53. Tanner Clark, 10:42.8;
54. Elijah Crab, 10:49.6;
55. Owen Merrill, 12:00.8;

 

1. Autumn Fournier, 5:52.4;
2. Maria Bray, 5:58.8;
3. Dorli McWayne, 6:37.4;
4. Anna Merrill, 6:39.1;
4. Jane Lanford, 6:39.1;
6. Ellen Acquistapace, 6:42.7;
7. Sundance Visser, 6:49.0;
8. Mishelle Nace, 6:54.3;
9. Cassie Thacker, 6:58.3;
10. Erika Van Flein, 7:00.9;

11. Kailey Fowlkes, 7:02.0;
12. Linda Kubacki, 7:03.5;
13. Sarah Dimmick, 7:04.8;
14. Anna Kalen, 7:09.2;
15. Annie Sartz, 7:12.0;
16. Brandy Johnson, 7:30.0;
17. Marisol Bastiani, 7:30.3;
18. Emma Axelsson, 7:41.5;
19. Carol Kleckner, 7:47.1;
20. Cathi Batchelder, 7:54.1;

21. Amy Zacheis, 7:59.3;
22. Sophia Acquistapace, 8:00.1;
23. Kendall Kramer, 8:14.3;
24. Meghan Festa, 8:29.1;
25. Tracy Petersen, 9:03.7;
26. Elizabeth Cogan, 9:04.1;
27. Lydia Burrell, 9:07.0;
28. Lucero Correa, 9:15.0;
29. Brandi Beaudreault, 9:28.6;
30. Janel Hedgecock, 9:45.3;

31. Louise Kowalski, 10:27.6;
32. Charlotte Berdahl, 10:37.3;
33. LeaAnne Jensen, 11:05.2;
34. Nitaya Notkin, 11:09.1;
35. Bobbi Jo Katchmar, 11:09.8;
36. Carol Kaynor, 11:21.1;
37. Yadhira Martinez, 11:30.9;
38. Nancy Mazurek, 11:59.9;
39. Sarah Sullivan, 12:01.9;
40. Elyse Jensen, 12:09.5;

41. Annika Axellson, 12:51.9;
42. Lilyanne Jelinek, 12:56.5;
43. Barbara Page, 12:59.2;
44. Sarah McConnell, 13:15.3;

Men's Class

Women's Class

Boys 9 and Under Age Class
1. Eli Merrill, 7:30.4;
2. Christian Souders, 8:33.7;
3. Paxson Ott, 8:49.9;
4. Byron Wappett, 10:15.6;
5. Owen Merrill, 12:00.8;

Boys 10-11 Age Class
1. Nicholus Ostbloom, 6:11.3;
2. Columbus Jones III, 6:33.7;
3. Amos Crabb, 9:36.7;
4. Elijah Crab, 10:49.6;

Boys 12-14 Age Class
1. Quinn Vinlove, 6:07.9;
2. Jacob Chingliak, 6:23.4;
3. Elliot Kenaston, 6:26.3;
4. Jonathan Burrell, 6:32.4;
5. Andrew Ostbloom, 6:46.3;
6. Ian Kenaston, 7:30.2;
7. Tanner Clark, 10:42.8;

Boys 15-17 Age Class
1. Joe Bue, 5:09.4;

Men 18-29 Age Class
1. Devin McDowell, 4:56.5;
2. Ted Alder, 5:02.3;
3. Nicholas Bastiani, 5:22.5;
4. Robert Stolzberg, 5:26.1;
5. Jacob Parker, 5:31.3;
6. Randy Peterson, 5:40.5;

Men 30-34 Age Class
1. Sancho Ponza, 5:37.0;

Men 35-39 Age Class
1. Steve Betts, 5:40.1;
2. John Kump, 6:45.3;
3. Jeffrey Fryberger, 6:47.2;
4. Scott Luke, 6:48.6;
5. James Beaudreault, 6:52.1;

Men 40-44 Age Class
1. Glenn Thompson, 5:27.7;
2. Rob Ott, 6:46.7;
3. Greg Clark, 7:32.9;
4. David Partee, 8:06.2;

Men 45-49 Age Class
1. Arnold Chingliak, 6:16.7;
2. Lee Kenaston, 6:39.2;
3. Rulon Jensen, 6:55.4;

Men 50-54 Age Class
1. Bruce Gard, 5:33.5;
2. Robert Weeden, 5:39.5;
3. Mark Ross, 6:09.8;
4. Jim Gower Jr., 6:21.3;
5. Andre Clay, 7:38.9;
6. George Rimiller, Jr., 8:46.2;
7. Paul Reynolds, 9:42.7;

Men 55-59 Age Class
1. Roger Sayre, 5:10.7;
2. Andy Holland, 5:45.8;
3. Warren Taylor, 6:29.7;
4. Don Kiely, 6:32.8;
5. Stephen McNutt, 7:31.9;

Men 60-64 Age Class
1. Keith Pollock, 7:03.5;
2. Bob Vitale, 7:03.9;
3. Kesler Woodward, 7:52.2;

Men 65-69 Age Class
1. Pete Hjellen, 7:20.5;
2. Rick Winther, 8:16.6;
3. Patrick Kalen, 9:54.6;

Men 75-79 Age Class
1. Jim Madonna, 7:32.3;
Girls 9 and Under Age Class
1. Sophia Acquistapace, 8:00.1;
2. Lydia Burrell, 9:07.0;
3. Yadhira Martinez, 11:30.9;
4. Elyse Jensen, 12:09.5;
5. Annika Axellson, 12:51.9;
6. Lilyanne Jelinek, 12:56.5;

Girls 10-11 Age Class
1. Emma Axelsson, 7:41.5;
2. Kendall Kramer, 8:14.3;

Girls 12-14 Age Class
1. Kailey Fowlkes, 7:02.0;
2. Anna Kalen, 7:09.2;

Girls 15-17 Age Class
1. Autumn Fournier, 5:52.4;

Women 18-29 Age Class
1. Ellen Acquistapace, 6:42.7;
2. Sundance Visser, 6:49.0;
3. Cassie Thacker, 6:58.3;
4. Annie Sartz, 7:12.0;
5. Meghan Festa, 8:29.1;
6. Lucero Correa, 9:15.0;

Women 30-34 Age Class
1. Sarah Dimmick, 7:04.8;
2. Brandi Beaudreault, 9:28.6;
3. Sarah Sullivan, 12:01.9;

Women 35-39 Age Class
1. Maria Bray, 5:58.8;
2. Anna Merrill, 6:39.1;
3. Marisol Bastiani, 7:30.3;

Women 40-44 Age Class
1. Linda Kubacki, 7:03.5;
2. Brandy Johnson, 7:30.0;
3. Cathi Batchelder, 7:54.1;
4. Tracy Petersen, 9:03.7;

Women 45-49 Age Class
1. Mishelle Nace, 6:54.3;

Women 50-54 Age Class
1. Erika Van Flein, 7:00.9;
2. Amy Zacheis, 7:59.3;
3. Elizabeth Cogan, 9:04.1;
4. LeaAnne Jensen, 11:05.2;
5. Bobbi Jo Katchmar, 11:09.8;

Women 55-59 Age Class
1. Jane Lanford, 6:39.4;
2. Carol Kleckner, 7:47.1;
3. Nitaya Notkin, 11:09.1;
4. Carol Kaynor, 11:21.1;
5. Nancy Mazurek, 11:59.9;

Women 60-64 Age Class
1. Dorli McWayne, 6:37.4;
2. Janel Hedgecock, 9:45.3;
3. Louise Kowalski, 10:27.6;
4. Sarah McConnell, 13:15.3;

Women 65-69 Age Class
1. Charlotte Berdahl, 10:37.3;

Women 75-79 Age Class
1. Barbara Page, 12:59.2;

x

You are here: Running Race News Fournier, McDowell Rule Flint Hills Mile