SportAlaska

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Eversman and Flaharty Discover Gold

E-mail Print PDF

Davya Flaharty and Chris Eversman were the winners of the 49th Annual Gold Discovery Run on Sunday, July 20.  Flaharty knocked 13 minutes and three places off her 2013 performance, when she was fourth in 2:05:53.  Eversman was a repeat winner, although he was five minutes slower this year than last - at least partially attributable to a very wet and somewhat muddy 16.5 mile course between Skiland and the Silver Gulch brewery in Fox.

Click on the READ MORE button to view results in text format.

Joe Bue and Devin McDowell, neither of whom raced in the GDR this year, remain first and second in the RCN Cup rankings with 272 and 260 points, respectively.  Patrik Sartz used his third-place GDR run to ascend to third in the Cup, with 207 points.  Chris Eversman, with two wins in two cup races (MSR and GDR) is fourth with 200 points.  Ron Oliver was 15th-fastest today getting to the brewery in Fox, which moved him into 5th place in the Cup with 194 points.

Erica Burr used her third-place finish in the GDR to extend her lead in the rankings to 123 points over Dorli McWayne 385-262.  McWayne was fifth overall and won her 60-64 age class in the Gold Discovery Run.  Melanie Nussbaumer and Anna Worden rank 3rd and 4th,  Neither raced the GDR, and both of them overtaken by McWayne by her result in today's race.  Anna Merril's 9th place finish puts her in 5th overall.  Julia Mickley and Lynne Petersen placed 2nd and 4th among women in today's event.

Jim Brader, who started in the 8AM wave, was the first runner to cross the finish line, placing 24th overall among 70 men.  134 runners finished the race, out of 143 who entered.

The next race in the RCN Cup series is the Santa Claus Half-Marathon, Saturday, August 2 in North Pole.  This year's race features a new course, with the finish on the NPHS track.

Results are below in text format.

You can view the updated RCN Cup rankings by clicking on the RCN Cup Rankings link on the left or at the top of this page.

Men's Overall Results

Women's Overall Results

1. Christopher Eversman, 1:39:26.2;
2. Alex Morris, 1:41:56.5;
3. Patrik Sartz, 1:52:12.0;
4. Jay Baxter, 1:52:44.9;
5. Dan Bishop, 1:56:08.8;
6. Andy Holland, 1:56:25.5;
7. Bruce Sackinger, 1:58:49.3;
8. Greg Finstad, 2:00:01.6;
9. Mark Kowal, 2:00:25.9;
10. Chris Marabetta, 2:01:19.1;

11. Stephen Jordan, 2:01:26.0;
12. Wayde Leder, 2:01:48.1;
13. Trent Sutton, 2:03:02.8;
14. Takeshi Kanmae, 2:04:04.3;
15. Ron Oliver, 2:06:27.7;
16. Austin Brue, 2:07:08.8;
17. Branden Winebarger, 2:07:29.6;
18. Jim Gower Jr., 2:08:43.2;
19. Edward Debevec, 2:08:57.9;
20. Christopher Miles, 2:10:50.8;

21. Robert Jordan, 2:11:20.2;
22. Brian Flemming, 2:15:06.3;
23. David Maxwell, 2:15:16.0;
24. Jim Brader, 2:16:03.3;
25. Christopher Houllette, 2:16:07.5;
26. Bob Vitale, 2:17:27.4;
27. Thomas Hewitt, 2:18:14.2;
28. Jacob Parker, 2:19:11.9;
29. John Brunsberg, 2:21:24.4;
30. Charles Hamby, 2:22:26.3;

31. Scott Luke, 2:22:33.4;
32. Trent Hubbard, 2:23:18.9;
33. Don Kiely, 2:24:24.1;
34. Mehrdad Sabri, 2:24:48.2;
35. Konstantin Khrulev, 2:24:52.6;
36. Thomas Hamilton, 2:27:19.1;
37. Rob Ott, 2:27:23.9;
38. John Kump, 2:29:10.2;
39. Keith Pollock, 2:29:25.0;
40. Mike Fisher, 2:30:24.2;

41. Scott Noureddine, 2:32:47.1;
42. Carl Schaefer, 2:34:09.8;
43. Jeremy Johnson, 2:34:15.8;
44. Kesler Woodward, 2:35:51.9;
45. Kanji Nagaoka, 2:36:32.1;
46. Jeremy Douse, 2:36:33.6;
47. Colin Campbell, 2:37:54.0;
48. Mario Mock, 2:37:59.2;
49. Paul Greci, 2:40:56.0;
50. Jeffrey Fryberger, 2:45:45.3;

51. Edward Rouleau, 2:50:22.4;
52. Gary Pohl, 2:56:01.9;
53. Brandon Milne, 2:56:22.6;
54. Mitchell Robinson, 2:56:32.4;
55. Jason Caikoski, 2:57:29.2;
56. James Ewing, 2:59:46.6;
57. Patrick Carroll, 3:06:47.6;
58. David Partee, 3:09:02.3;
59. Andre Clay, 3:09:19.8;
60. Ernest Stolen, 3:10:44.2;

61. Patrick Kalen, 3:14:00.0;
62. Jeremy Richards, 3:19:45.3;
63. German Sanchez, 3:21:14.0;
64. Matthew Cooper, 3:26:53.7;
65. David McConnell-Booher, 3:31:30.7;
66. John Eichelberger, 3:40:38.6;
67. Terence Williams, 3:53:58.7;
68. Kelvin Trudgian, 4:01:34.6;
69. Barrett Johnson, 4:27:26.4;
70. Joseph Salkowski, 4:44:17.2;

 

 

1. Davya Flaharty, 1:52:43.1;
2. Julia Mickley, 2:00:29.3;
3. Erika Burr, 2:01:37.8;
4. Lynne Petersen, 2:06:37.5;
5. Dorli McWayne, 2:14:07.8;
6. Erika Van Flein, 2:15:27.9;
7. Phoebe Gilbert, 2:16:16.5;
8. Mishelle Nace, 2:18:05.1;
9. Anna Merrill, 2:19:17.6;
10. Kim Troxel, 2:27:21.1;

11. Mindy Swisher, 2:30:21.0;
12. Sara Tabbert, 2:32:14.3;
13. Michelle Rizk, 2:32:50.9;
14. Cindy Bravo, 2:35:23.6;
15. Tamara Rose, 2:35:32.2;
16. Hannah Ekblad, 2:36:36.7;
17. Allison Blechman, 2:36:56.6;
18. Kira Leonard, 2:37:54.3;
19. Michelle Sanderson, 2:37:57.6;
20. Lisa Kljaich, 2:39:38.1;

21. Kristi Harris, 2:40:46.6;
22. Joanna Jagow, 2:43:10.7;
23. Stephanie King, 2:43:20.6;
24. Mary Brunner, 2:44:58.6;
25. Heather Woller, 2:45:56.4;
26. Amber Gopher, 2:46:11.0;
27. Bonni Brooks, 2:47:05.8;
28. Cathi Batchelder, 2:47:13.4;
29. Kathi Young, 2:48:30.7;
30. Jamie Hansen, 2:50:15.2;

31. Kerri Garcia, 2:53:55.1;
32. Carrie McEnteer, 2:54:38.0;
33. Jennifer Macomber, 2:55:34.6;
34. Eri Nakanishi, 2:57:06.6;
35. Cristina Hansen, 2:57:18.9;
36. Natalie Wentz, 2:58:17.5;
37. Audrey Ranstead, 2:58:56.3;
38. Karen Taber, 3:00:10.9;
39. Meagan Janssen, 3:02:03.8;
40. Sophia Jordan, 3:03:13.8;

41. Brooke Colman, 3:06:48.8;
42. Carla Morgan, 3:09:12.5;
43. Rachael Kvapil, 3:09:39.1;
44. Carol Kleckner, 3:09:48.0;
45. Ti Conkle, 3:14:15.7;
46. Adeline De Villardi, 3:14:53.2;
47. Janel Hedgecock, 3:21:58.5;
48. Naomi O'Neal, 3:22:18.2;
49. Heidi Ewing, 3:31:31.2;
50. Nina Ruckhaus, 3:32:57.1;

51. Amanda Hamby, 3:36:16.5;
52. Carol Kaynor, 3:37:54.5;
53. Kari Burrell, 3:38:06.1;
54. Heidi Holmes, 3:45:56.2;
55. Chris Oliver, 3:47:37.4;
56. Jennifer Cochran, 3:53:58.2;
57. Tracy Richardson, 4:01:33.9;
58. Lindsey Thornton, 4:02:20.6;
59. Debra Fitzgerald, 4:02:23.5;
60. Araceli Valle, 4:05:36.7;

61. Soleil Sadler, 4:05:39.6;
62. Brooke Haley, 4:07:15.6;
63. Carol Haas, 4:17:00.5;
64. Bobbi Jo Katchmar, 4:27:57.0;

Men's Class Results

Women's Class Results

Boys 12-14 Age Class
1. Brandon Milne, 2:56:22.6;

Men 18-29 Age Class
1. Christopher Eversman, 1:39:26.2;
2. Alex Morris, 1:41:56.5;
3. Patrik Sartz, 1:52:12.0;
4. Stephen Jordan, 2:01:26.0;
5. Austin Brue, 2:07:08.8;
6. Scott Noureddine, 2:32:47.1;
7. Colin Campbell, 2:37:54.0;
8. German Sanchez, 3:21:14.0;
9. Joseph Salkowski, 4:44:17.2;

Men 30-34 Age Class
1. Mark Kowal, 2:00:25.9;
2. Takeshi Kanmae, 2:04:04.3;
3. Christopher Miles, 2:10:50.8;
4. Thomas Hewitt, 2:18:14.2;
5. Jacob Parker, 2:19:11.9;
6. Konstantin Khrulev, 2:24:52.6;
7. David McConnell-Booher, 3:31:30.7;

Men 35-39 Age Class
1. Jay Baxter, 1:52:44.9;
2. Chris Marabetta, 2:01:19.1;
3. Ron Oliver, 2:06:27.7;
4. Branden Winebarger, 2:07:29.6;
5. Brian Flemming, 2:15:06.3;
6. John Brunsberg, 2:21:24.4;
7. Charles Hamby, 2:22:26.3;
8. Scott Luke, 2:22:33.4;
9. John Kump, 2:29:10.2;
10. Mike Fisher, 2:30:24.2;
11. Jeremy Johnson, 2:34:15.8;
12. Jeremy Douse, 2:36:33.6;
13. Jeffrey Fryberger, 2:45:45.3;
14. Jason Caikoski, 2:57:29.2;
15. James Ewing, 2:59:46.6;
16. Jeremy Richards, 3:19:45.3;
17. Matthew Cooper, 3:26:53.7;

Men 40-44 Age Class
1. Bruce Sackinger, 1:58:49.3;
2. David Maxwell, 2:15:16.0;
3. Christopher Houllette, 2:16:07.5;
4. Trent Hubbard, 2:23:18.9;
5. Rob Ott, 2:27:23.9;
6. Carl Schaefer, 2:34:09.8;
7. Mario Mock, 2:37:59.2;
8. Terence Williams, 3:53:58.7;

Men 45-49 Age Class
1. Trent Sutton, 2:03:02.8;
2. Robert Jordan, 2:11:20.2;
3. Jim Brader, 2:16:03.3;
4. Mitchell Robinson, 2:56:32.4;
5. David Partee, 3:09:02.3;
6. Barrett Johnson, 4:27:26.4;

Men 50-54 Age Class
1. Dan Bishop, 1:56:08.8;
2. Jim Gower Jr., 2:08:43.2;
3. Mehrdad Sabri, 2:24:48.2;
4. Thomas Hamilton, 2:27:19.1;
5. Kanji Nagaoka, 2:36:32.1;
6. Paul Greci, 2:40:56.0;
7. Andre Clay, 3:09:19.8;

Men 55-59 Age Class
1. Andy Holland, 1:56:25.5;
2. Greg Finstad, 2:00:01.6;
3. Wayde Leder, 2:01:48.1;
4. Edward Debevec, 2:08:57.9;
5. Don Kiely, 2:24:24.1;

Men 60-64 Age Class
1. Bob Vitale, 2:17:27.4;

2. Keith Pollock, 2:29:25.0;
3. Kesler Woodward, 2:35:51.9;
4. Edward Rouleau, 2:50:22.4;
5. Gary Pohl, 2:56:01.9;
6. Patrick Carroll, 3:06:47.6;

Men 65-69 Age Class
1. Ernest Stolen, 3:10:44.2;
2. Patrick Kalen, 3:14:00.0;
3. John Eichelberger, 3:40:38.6;
4. Kelvin Trudgian, 4:01:34.6;
Women 18-29 Age Class
1. Davya Flaharty, 1:52:43.1;
2. Julia Mickley, 2:00:29.3;
3. Erika Burr, 2:01:37.8;
4. Hannah Ekblad, 2:36:36.7;
5. Kira Leonard, 2:37:54.3;
6. Joanna Jagow, 2:43:10.7;
7. Eri Nakanishi, 2:57:06.6;
8. Sophia Jordan, 3:03:13.8;
9. Brooke Colman, 3:06:48.8;
10. Carla Morgan, 3:09:12.5;
11. Naomi O'Neal, 3:22:18.2;
12. Nina Ruckhaus, 3:32:57.1;
13. Soleil Sadler, 4:05:39.6;

Women 30-34 Age Class
1. Phoebe Gilbert, 2:16:16.5;
2. Mindy Swisher, 2:30:21.0;
3. Mary Brunner, 2:44:58.6;
4. Jamie Hansen, 2:50:15.2;
5. Kerri Garcia, 2:53:55.1;
6. Cristina Hansen, 2:57:18.9;
7. Meagan Janssen, 3:02:03.8;
8. Adeline De Villardi, 3:14:53.2;
9. Amanda Hamby, 3:36:16.5;
10. Heidi Holmes, 3:45:56.2;
11. Brooke Haley, 4:07:15.6;

Women 35-39 Age Class
1. Lynne Petersen, 2:06:37.5;
2. Michelle Rizk, 2:32:50.9;
3. Heather Woller, 2:45:56.4;
4. Amber Gopher, 2:46:11.0;
5. Carrie McEnteer, 2:54:38.0;
6. Rachael Kvapil, 3:09:39.1;
7. Ti Conkle, 3:14:15.7;
8. Heidi Ewing, 3:31:31.2;
9. Chris Oliver, 3:47:37.4;

Women 40-44 Age Class
1. Anna Merrill, 2:19:17.6;
2. Sara Tabbert, 2:32:14.3;
3. Allison Blechman, 2:36:56.6;
4. Michelle Sanderson, 2:37:57.6;
5. Kristi Harris, 2:40:46.6;
6. Cathi Batchelder, 2:47:13.4;
7. Jennifer Macomber, 2:55:34.6;
8. Natalie Wentz, 2:58:17.5;
9. Jennifer Cochran, 3:53:58.2;
10. Tracy Richardson, 4:01:33.9;

Women 45-49 Age Class
1. Mishelle Nace, 2:18:05.1;
2. Kathi Young, 2:48:30.7;
3. Audrey Ranstead, 2:58:56.3;
4. Karen Taber, 3:00:10.9;
5. Kari Burrell, 3:38:06.1;

Women 50-54 Age Class
1. Erika Van Flein, 2:15:27.9;
2. Kim Troxel, 2:27:21.1;
3. Cindy Bravo, 2:35:23.6;
4. Tamara Rose, 2:35:32.2;
5. Lisa Kljaich, 2:39:38.1;
6. Bonni Brooks, 2:47:05.8;
7. Debra Fitzgerald, 4:02:23.5;
8. Bobbi Jo Katchmar, 4:27:57.0;

Women 55-59 Age Class
1. Stephanie King, 2:43:20.6;
2. Carol Kaynor, 3:37:54.5;
3. Lindsey Thornton, 4:02:20.6;

Women 60-64 Age Class
1. Dorli McWayne, 2:14:07.8;
2. Carol Kleckner, 3:09:48.0;
3. Janel Hedgecock, 3:21:58.5;
4. Araceli Valle, 4:05:36.7;
5. Carol Haas, 4:17:00.5;

x

You are here: Running Race News Eversman and Flaharty Discover Gold