SportAlaska

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Farris, Laine Survive Frigid Swim to Win Sourdough Triathlon - UPDATED WITH LEG TIMES

E-mail Print PDF

Marcus Farris and Kinsey Laine were the winners in the annual Sourdough Triathlon, held Saturday, July 26, 2014, at 31.3 mile Steese Highway.  There were 63 individual/solo entries and 6 relay teams.  Of the 69 registered there were 17 no-shows - probably scared off by the potential for very cold water for the swim.

Of the 52 who started, 10 succumbed to the cold and dropped out during the swim, five of whom chose to accept a 45-minute penalty so that they could continue on their bikes and complete the remainder of the triathlon.  Forty-one soloists and five relay teams had finished by the specified cutoff time of eight-and-a-half hours.  One racer was still on the course at 6:30PM (the start was at 10:00AM).

RESULTS BY SEX

Women - Rank, Name, (swim-bike-run), Total

1. Kinsey Laine (21:17.0-2:38:40.4-1:45:13.0) 4:45:10.4
2. Beth Zirbes (26:12.2-2:41:07.5-1:45:28.6) 4:52:48.3
3. Aicha Hull (28:59.0-2:56:21.0-2:03:58.2) 5:29:18.2
4. Molly Krehlik (33:21.8-3:23:21.0-1:33:22.5) 5:30:05.2
5. Jodi McLaughlin (29:33.2-3:01:24.9-2:07:07.1) 5:38:05.2
6. Gretchen Chamberlain (29:16.0-3:08:08.7-2:02:03.9) 5:39:28.7
7. Shelly Eller (36:57.5-3:05:49.9-2:03:22.8) 5:46:10.2
8. Stacy Dayley (36:47.3-3:11:27.4-2:24:54.7) 6:13:09.5
9. Nicole Correa (45:00.0-3:10:29.0-2:26:50.0) 6:22:19.0 (includes 45 minute penalty for not finishing the swim leg)
10. Erika Bennett (40:17.8-3:24:11.9-2:21:31.1) 6:26:00.8
11. Shannon King Hamlett (33:43.8-3:15:56.6-2:37:36.4) 6:27:16.7
12. Jessica Armstrong (41:44.6-3:29:01.2-2:22:35.2) 6:33:21.1
13. Nickol Dameron (35:13.5-3:30:55.7-2:29:28.3) 6:35:37.6
14. Jennifer Stone (38:02.1-3:38:14.3-2:28:57.7) 6:45:14.0
15. Erica Blake (43:18.3-4:09:26.4-1:58:08.3) 6:50:53.0
16. Erika Burr (46:06.5-4:26:01.6-1:40:01.9) 6:52:10.0
17. Rachael Kvapil (36:52.0-3:42:03.5-2:45:32.5) 7:04:28.0
18. Morgan Olszewski (37:41.5-3:33:29.6-2:56:42.9) 7:07:54.0
19. Alicia Porter (44:25.2-4:22:01.8-4:07:47.0) 9:14:14.0

Men - Rank, Name, (swim-bike-run), Total

1. Marcus Farris (23:54.5-2:21:40.2-1:30:17.6) 4:15:52.2
2. Joel Homan (27:55.0-2:27:53.2-1:38:16.0) 4:34:04.2
3. Tyson Flaharty (27:59.6-2:25:29.3-1:47:17.0) 4:40:45.9
4. Patrik Sartz (34:30.1-2:38:28.2-1:37:24.8) 4:50:23.1
5. Eric Roberts (29:39.7-2:48:02.9-1:47:12.7) 5:04:55.3
6. Bruce Miller (28:32.2-2:49:03.5-1:49:21.5) 5:06:57.2
7. Sean Mclaughlin (29:36.1-2:46:24.2-2:02:26.4) 5:18:26.7
8. Nathan Teater (26:15.6-2:58:39.6-1:55:12.0) 5:20:07.2
9. Joel Buth (26:17.3-2:38:57.5-2:19:13.2) 5:24:28.0
10. Chris Garber-Slaght (45:00.0-2:53:31.0-1:48:48.0) 5:27:19.0 (includes 45 minute penalty for not finishing the swim leg)
11. Tarek Wetzel (28:53.6-3:07:02.4-1:52:34.3) 5:28:30.3
12. Thomas Moran (39:14.0-2:59:50.3-1:49:45.1) 5:28:49.5
13. Ron Oliver (45:00.0-2:57:00.5-1:53:11.5) 5:35:12.0 (includes 45 minute penalty for not finishing the swim leg)
14. Hudson Graham (22:09.7-3:05:43.0-2:07:52.3) 5:35:44.9
15. Seth Snedigar (29:04.0-3:01:15.6-2:11:44.6) 5:42:04.1
16. Edward Gross (42:17.2-3:10:38.8-2:03:55.5) 5:56:51.5
17. Stephen Jordan (36:09.2-3:22:38.8-2:05:37.5) 6:04:25.5
18. Faris Hanhaz (45:00.0-3:46:10.8-1:49:08.9) 6:20:19.7 (includes 45 minute penalty for not finishing the swim leg)
19. Shawn Armstrong (31:32.4-3:05:39.4-2:57:12.5) 6:34:24.2
20. Heath Christianson (45:00.0-3:45:01.0-2:07:44.0) 6:37:45.0 (includes 45 minute penalty for not finishing the swim leg)
21. John Martinez (45:00.0-3:31:31.1-2:26:29.0) 6:43:00.1 (includes 45 minute penalty for not finishing the swim leg)
22. Mark Holmes (45:00.0-3:38:54.0-2:36:35.0) 7:00:29.0 (includes 45 minute penalty for not finishing the swim leg)
23. Erik Carlson (31:28.4-3:25:32.9-3:08:52.8) 7:05:54.0

Relay - Rank, Name, (swim-bike-run), Total

1.  Float-Coast-Stroll (24:03.9-2:11:16.4-1:34:43.3) 4:10:03.6
2.  OGR (31:14.0-2:14:57.6-1:40:10.9) 4:26:22.4
3.  Team Carson (27:52.1-3:40:06.5-1:27:47.9) 5:35:46.5
4.  Artful Dodgers (45:00.0-3:48:44.0-2:21:08.0) 6:54:52.0 (includes 45 minute penalty for not finishing the swim leg)
5.  HolmesGirls (31:07.4-4:42:46.4-2:05:02.2) 7:18:56.0

 

==================

RESULTS BY CLASS (total time only)

Open Men

1. Marcus Farris-4:15:52.2;
2. Joel Homan-4:34:04.2;
3. Tyson Flaharty-4:40:45.9;
4. Patrik Sartz-4:50:23.0;
5. Eric Roberts-5:04:55.3;
6. Chris Garber-Slaght-5:27:19.0(includes 45 minute penalty for not finishing the swim leg);
7. Thomas Moran-5:28:49.4;
8. Ron Oliver-5:35:12.0;
9. Hudson Graham-5:35:44.9;
10. Seth Snedigar-5:42:04.1;
11. Stephen Jordan-6:04:25.5;
12. Faris Hanhaz-6:20:19.6;
13. John Martinez-6:43:00.0;
14. Mark Holmes-7:00:29.0(includes 45 minute penalty for not finishing the swim leg);
15. Erik Carlson-7:05:54.0;

Masters Men

1. Bruce Miller-5:06:57.2;
2. Sean Mclaughlin-5:18:26.7;
3. Nathan Teater-5:20:07.2;
4. Joel Buth-5:24:27.9;
5. Tarek Wetzel-5:28:30.3;
6. Edward Gross-5:56:51.4;
7. Shawn Armstrong-6:34:24.1;
8. Heath Christianson-6:37:45.0(includes 45 minute penalty for not finishing the swim leg);

Open Women

1. Kinsey Laine-4:45:10.3;
2. Beth Zirbes-4:52:48.3;
3. Aicha Hull-5:29:18.2;
4. Molly Krehlik-5:30:05.2;
5. Gretchen Chamberlain-5:39:28.6;
6. Nicole Correa-6:22:19.0(includes 45 minute penalty for not finishing the swim leg);
7. Jessica Armstrong-6:33:21.0;
8. Nickol Dameron-6:35:37.5;
9. Erica Blake-6:50:53.0;
10. Erika Burr-6:52:10.0;
11. Morgan Olszewski-7:07:54.0;

Masters Women

1. Jodi McLaughlin-5:38:05.2;
2. Shelly Eller-5:46:10.2;
3. Stacy Dayley-6:13:09.4;
4. Erika Bennett-6:26:00.8;
5. Shannon King Hamlett-6:27:16.7;
6. Jennifer Stone-6:45:14.0;
7. Rachael Kvapil-7:04:28.0;

Relay

1. Float- Coast-Stroll-4:10:03.5;
2. O GR-4:26:22.4;
3. Team Carson-5:35:46.5;
4. Artful Dodgers-6:54:52.0(includes 45 minute penalty for not finishing the swim leg);
5. Holmes Girls-7:18:56.0;

You are here: Running Race News Farris, Laine Survive Frigid Swim to Win Sourdough Triathlon - UPDATED WITH LEG TIMES