SportAlaska

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Malemute Alums Smoke Loftus Mile Fields

E-mail Print PDF

Dylan Nixon-Helms ran at the front of the race with Devin McDowell before dusting him in the final half-lap of the Loftus Mile, while fellow Lathrop Alum Kimberly Fitzgerald sat back outside the first three before unleashing a powerful final 400m to win by five seconds over Davya Flaharty.  Results are available below in text format.

 

Here are text results of the Loftus Mile, the third of eight races in RCN's Usibelli Cup Series.  The next race in the series is the Run of the Valkyries 8Km on July 18 in Pioneer Park.

 

 

Men's Overall

Women's Overall

1. Dylan Nixon-Helms, 4:54.1;
2. Devin McDowell, 4:55.3;
3. Sam Herreid, 5:12.4;
4. Elliot Kenaston, 5:13.3;
5. Adam Wood, 5:13.6;
6. Kevin Breitenbach, 5:32.1;
7. Sancho Ponza, 5:39.2;
8. Jim Gower Jr., 5:44.5;
9. Oliver Loftus, 5:47.4;
10. Bruce Sackinger, 5:49.4;
11. Dan Bishop, 5:51.7;
12. Jeffrey Banks, 5:57.3;
13. Charles Hamby, 5:58.8;
14. Trent Sutton, 6:00.2;
15. Ian Kenaston, 6:05.7;
16. Thomas Hewitt, 6:06.0;
17. Max Tamillo, 6:07.4;
18. Robert Jordan, 6:10.8;
19. David Partee, 6:12.0;
20. Jeremy Johnson, 6:12.7;
21. Jacob Chingliak, 6:15.1;
22. Warren Taylor, 6:16.5;
23. Mason Poage, 6:29.2;
24. Daniel Abramowicz, 6:36.2;
25. Don Kiely, 6:37.2;
26. Rob Ott, 6:45.6;
27. Arnold Chingliak, 6:48.0;
28. Rulon Jensen, 6:59.4;
29. Travis Lewis, 7:05.9;
30. Michael Moore, 7:06.3;
31. Danny Eagan, 7:06.6;
32. Lee Kenaston, 7:07.4;
33. Brady Gross, 7:11.0;
34. Bob Vitale, 7:11.8;
35. Mario Mock, 7:16.9;
36. Keith Pollock, 7:20.1;
37. Miles Kenaston, 7:37.5;
38. Anthony Gilligan, 7:38.5;
39. Jeremy Richards, 7:41.6;
40. Mitchell Robinson, 7:43.7;
41. Kesler Woodward, 7:52.5;
42. Pete Hjellen, 8:04.4;
43. Matthew Cooper, 8:37.4;
44. Jake Tamillo, 9:35.8;
45. Paul Reynolds, 10:10.0

 

 

1. Kimberly Fitzgerald, 5:43.7;
2. Davya Flaharty, 5:48.6;
3. Erika Burr, 5:50.6;
4. Kendall Kramer, 5:52.1;
5. Becca Rolph, 5:52.7;
6. Emma Axelsson, 5:53.4;
7. Mishelle Nace, 6:37.1;
8. Dorli McWayne, 6:39.3;
9. Kelly Eagan, 6:47.3;
10. Erika Van Flein, 6:59.0;
11. Lindy Larson, 7:00.1;
12. Kristen Abramowicz, 7:10.2;
13. Susan Kramer, 7:10.6;
14. Cathi Batchelder, 7:12.4;
15. Riga Grubis, 7:13.3;
16. Jennifer Puckett, 7:14.6;
17. Jacquelyn Sommer, 7:14.8;
18. Kelsi Johnson, 7:18.2;
19. Melanie Vriesman, 7:21.5;
20. Olivia Berg, 7:25.3;
21. Bonni Brooks, 7:30.4;
22. Carol Kleckner, 7:34.0;
23. Emily Abramowicz, 7:47.8;
24. Emily Armstrong, 7:55.7;
25. Jeannette Gorda, 8:13.5;
26. Sophia Berg, 8:34.1;
27. Elizabeth Cogan, 8:35.8;
28. Sonja Thomas, 8:57.1;
29. Laurie Willett, 9:14.7;
30. Francie Cork, 9:28.5;
31. Shirley Winther, 9:33.9;
32. Andrea Swingley, 9:47.9;
33. Carol Kaynor, 9:48.3;
34. Amanda Hamby, 9:49.0;
35. LeaAnne Jensen, 11:06.5;
36. Charlotte Berdahl, 11:49.7;
37. Eryn Tanner, 12:09.7;
38. Barbara Page, 12:49.0;
39. Sarah McConnell, 16:00.6;
40. Janette Hanneman, 16:02.6

Men by Class

Women by Class

Boys 10-11 Age Class
1. Daniel Abramowicz, 6:36.2;
2. Anthony Gilligan, 7:38.5;

Boys 12-14 Age Class
1. Ian Kenaston, 6:05.7;
2. Jacob Chingliak, 6:15.1;
3. Mason Poage, 6:29.2;
4. Miles Kenaston, 7:37.5;
5. Jake Tamillo, 9:35.8;

Boys 15-17 Age Class
1. Elliot Kenaston, 5:13.3;
2. Max Tamillo, 6:07.4;

Men 18-29 Age Class
1. Dylan Nixon-Helms, 4:54.1;
2. Devin McDowell, 4:55.3;
3. Sam Herreid, 5:12.4;
4. Michael Moore, 7:06.3;
5. Danny Eagan, 7:06.6;
6. Brady Gross, 7:11.0;

Men 30-34 Age Class
1. Adam Wood, 5:13.6;
2. Kevin Breitenbach, 5:32.1;
3. Oliver Loftus, 5:47.4;
4. Thomas Hewitt, 6:06.0;

Men 35-39 Age Class
1. Sancho Ponza, 5:39.2;
2. Jeremy Johnson, 6:12.7;
3. Travis Lewis, 7:05.9;
4. Jeremy Richards, 7:41.6;
5. Matthew Cooper, 8:37.4;

Men 40-44 Age Class
1. Bruce Sackinger, 5:49.4;
2. Jeffrey Banks, 5:57.3;
3. Charles Hamby, 5:58.8;
4. Rob Ott, 6:45.6;

Men 45-49 Age Class
1. Trent Sutton, 6:00.2;
2. Robert Jordan, 6:10.8;
3. David Partee, 6:12.0;
4. Arnold Chingliak, 6:48.0;
5. Rulon Jensen, 6:59.4;
6. Lee Kenaston, 7:07.4;
7. Mario Mock, 7:16.9;
8. Mitchell Robinson, 7:43.7;

Men 50-54 Age Class
1. Jim Gower Jr., 5:44.5;
2. Dan Bishop, 5:51.7;

Men 55-59 Age Class
1. Don Kiely, 6:37.2;
2. Paul Reynolds, 10:10.0;

Men 60-64 Age Class
1. Warren Taylor, 6:16.5;
2. Bob Vitale, 7:11.8;
3. Keith Pollock, 7:20.1;
4. Kesler Woodward, 7:52.5;

Men 65-69 Age Class
1. Pete Hjellen, 8:04.4
Girls 10-11 Age Class
1. Riga Grubis, 7:13.3;
2. Jacquelyn Sommer, 7:14.8;
3. Emily Armstrong, 7:55.7;
4. Sophia Berg, 8:34.1;

Girls 12-14 Age Class
1. Kendall Kramer, 5:52.1;
2. Emma Axelsson, 5:53.4;
3. Kristen Abramowicz, 7:10.2;
4. Olivia Berg, 7:25.3;

Girls 15-17 Age Class
1. Emily Abramowicz, 7:47.8;
2. Eryn Tanner, 12:09.7;

Women 18-29 Age Class
1. Kimberly Fitzgerald, 5:43.7;
2. Erika Burr, 5:50.6;
3. Becca Rolph, 5:52.7;
4. Kelly Eagan, 6:47.3;
5. Lindy Larson, 7:00.1;
6. Kelsi Johnson, 7:18.2;

Women 30-34 Age Class
1. Davya Flaharty, 5:48.6;
2. Jennifer Puckett, 7:14.6;
3. Melanie Vriesman, 7:21.5;

Women 35-39 Age Class
1. Amanda Hamby, 9:49.0;

Women 40-44 Age Class
1. Cathi Batchelder, 7:12.4;
2. Andrea Swingley, 9:47.9;

Women 45-49 Age Class
1. Mishelle Nace, 6:37.1;
2. Susan Kramer, 7:10.6;
3. Jeannette Gorda, 8:13.5;
4. Sonja Thomas, 8:57.1;

Women 50-54 Age Class
1. Bonni Brooks, 7:30.4;
2. Elizabeth Cogan, 8:35.8;
3. Laurie Willett, 9:14.7;
4. Shirley Winther, 9:33.9;
5. LeaAnne Jensen, 11:06.5;

Women 55-59 Age Class
1. Erika Van Flein, 6:59.0;
2. Carol Kaynor, 9:48.3;

Women 60-64 Age Class
1. Dorli McWayne, 6:39.3;
2. Carol Kleckner, 7:34.0;

Women 65-69 Age Class
1. Francie Cork, 9:28.5;
2. Sarah McConnell, 16:00.6;

Women 70-74 Age Class
1. Charlotte Berdahl, 11:49.7;

Women 75-79 Age Class
1. Barbara Page, 12:49.0;

Women 80 and Over Age Class
1. Janette Hanneman, 16:02.6

x

You are here: Running Race News Malemute Alums Smoke Loftus Mile Fields