SportAlaska

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Seekins Ford Golden Heart Trail Run - Class Results

E-mail Print PDF

Below are class results for the 8th Annual Seekins Ford Golden Heart Trail Run.  To view the results in PDF format, click on the "Running Results" link on the left or in the top menu.

Seekins Ford Golden Heart Trail Run

1Km Race

4 and 5 Year Old Girls Age Class
1. Eydis Finstad, 6:37.8;

6 and 7 Year Old Girls Age Class
1. Keira Irish, 4:44.0;
2. Solveig Finstad, 5:01.9;
3. Justine Lovely, 5:17.6;
4. Lily Hajdukovich, 5:42.6;
5. Cora Bonds, 5:51.8;

4 and 5 Year Old Boys Age Class
1. Blair Merrill, 7:01.0;

6 and 7 Year Old Boys Age Class
1. Kieran Kaufman, 4:29.8;
2. Wade Harry, 4:39.1;
3. Reid Merrill, 5:03.9;
4. George Repasky, 6:36.8;
5. Liam Jensen, 8:16.4;

- - - - - - - - - - - - - - - - -

2.5Km Race

8 and 9 Year Old Girls Age Class
1. Lazer Mayhem, 14:24.1;
2. Jillian Ross, 15:42.7;
3. Moana Rasmussen, 16:04.1;
4. Elyse Jensen, 16:04.6;
5. Lydia Burrell, 16:15.1;

Girls 10-11 Age Class
1. Gwendalynn Paneak, 12:32.1;
2. Ellie Lovely, 12:33.5;
3. Hjelle Personius, 14:12.2;
4. Hannah Delamere, 14:12.5;
5. Abigail Haas, 14:12.7;
6. Catherine Winford, 14:20.9;

Girls 12-14 Age Class
1. Kendall Kramer, 10:08.9;
2. Maggie Druckenmiller, 10:17.1;
3. Kaya Ratzlaff, 10:22.3;
4. Emma Axelsson, 10:35.0;
5. Ali Magelky, 12:59.9;
6. Ashlyn Espinosa, 13:07.6;
7. Karlene Howard, 19:57.0;

8 and 9 Year Old Boys Age Class
1. Liam Irish, 13:46.6;
2. Henry Repasky, 13:59.8;
3. Owen Merrill, 15:25.3;

Boys 10-11 Age Class
1. Daniel Abramowicz, 11:49.1;
2. Garrison Bonds, 15:13.6;
3. Grant Swarthout, 16:10.8;

Boys 12-14 Age Class
1. Levi Rasmussen, 9:48.1;
2. Nolan Earnest, 10:08.7;
3. Eric DiFolco, 10:20.5;
4. Jacob Chingliak, 10:31.1;
5. Emmett Bonds, 10:44.0;
6. Simm Rasmussen, 11:30.5;
7. Eli Merrill, 11:34.6;
8. Jordan Laker-Morris, 11:37.4;
9. Ian Kenaston, 11:43.5;
10. Daryn Espinosa, 12:22.4;
11. Dylan Swarthout, 12:58.6;
12. Ben Kassof, 13:31.8;
13. Moss Schuttner, 14:20.1;
14. Eli Wyatt, 15:46.1;
15. Miles Kenaston, 16:00.4;
16. Henry Haas, 16:35.6;

- - - - - - - - - - - - - - - - -

5Km Race - Women

Girls 15-17 Age Class
1. Leah Rasmussen, 27:14.9;
2. Eryn Tanner, 51:29.3;

Women 18-29 Age Class
1. Kelsi Johnson, 27:09.1;
2. Amanda Tweed, 27:11.0;
3. Margaret Oliver, 32:05.6;

Women 30-34 Age Class
1. Davya Flaharty, 21:42.1;
2. Krynn Finstad, 25:11.8;
3. Jennifer Puckett, 27:33.3;
4. April Jaillet, 34:51.0;

Women 35-39 Age Class
1. Rochelle Shall, 33:26.7;
2. Kim Groat, 34:46.1;

Women 40-44 Age Class
1. Anna Merrill, 24:25.3;
2. Cathi Batchelder, 25:43.1;
3. Brandy Johnson, 27:34.7;
4. Denali Lovely, 28:41.3;
5. Rachael Kvapil, 31:35.7;
6. Andrea Swingley, 38:18.3;

Women 45-49 Age Class
1. Melissa Lewis, 21:36.6;
2. Mishelle Nace, 24:45.9;
3. Ellen Clark, 27:25.8;
4. Jeannette Gorda, 29:24.1;

Women 50-54 Age Class
1. Bonni Brooks, 28:05.8;
2. Karen Harris, 28:28.1;
3. Laurie Willett, 32:43.4;
4. Elizabeth Cogan, 33:16.1;
5. LeaAnne Jensen, 44:44.4;
6. Shirley Winther, 1:02:18.7;

Women 55-59 Age Class
1. Erika Van Flein, 24:51.9;
2. Joan Hornig, 35:31.5;
3. Mary Kleinschmidt, 47:45.1;

Women 60-64 Age Class
1. Dorli McWayne, 24:10.1;
2. Jane Lanford, 26:26.8;
3. Carol Kleckner, 28:57.2;
4. Janel Hedgecock, 34:32.7;
5. Carol Haas, 43:36.8;

Women 65-69 Age Class
1. Francie Cork, 35:21.4;
2. Susan Smith, 40:15.1;
3. Sarah McConnell, 1:02:32.5;

Women 70-74 Age Class
1. Charlotte Berdahl, 42:08.3;

Women 75-79 Age Class
1. Barbara Page, 48:13.2;

Women 85-89 Age Class
1. Janette Hanneman, 1:02:46.2;

- - - - - - - - - - - - -

5Km Race - Men

Boys 15-17 Age Class
1. Blake Swarthout, 25:02.9;

Men 18-29 Age Class
1. Devin McDowell, 19:19.7;
2. Wyatt Etrick, 21:44.9;
3. John Tweed, 23:45.2;
4. Brady Gross, 26:49.4;

Men 30-34 Age Class
1. Jacob Parker, 21:46.0;
2. Thomas Hewitt, 23:49.0;
3. Sean Finney, 24:17.6;
4. Carl Humphrey, 30:15.2;

Men 35-39 Age Class
1. Sancho Ponza, 21:22.9;
2. Jeremy Johnson, 23:01.6;
3. Travis Lewis, 28:14.5;
4. Jeremy Richards, 31:07.4;

Men 40-44 Age Class
1. Jeffrey Banks, 21:54.7;
2. Patrick Lovely, 22:05.3;
3. Charles Hamby, 22:26.5;
4. Dave Merrill, 25:21.0;
5. Jeremy Groat, 26:25.4;
6. Rob Ott, 29:09.7;

Men 45-49 Age Class
1. Bruce Sackinger, 20:47.7;
2. Trent Sutton, 21:58.1;
3. Robert Jordan, 22:49.1;
4. David Partee, 23:21.0;
5. Mark Winford, 24:26.1;
6. Rulon Jensen, 26:16.5;
7. Arnold Chingliak, 27:02.0;
8. Mario Mock, 27:24.1;
9. Mitchell Robinson, 29:31.9;
10. Lee Kenaston, 34:37.4;

Men 50-54 Age Class
1. Jim Gower Jr., 21:57.8;
2. Walter Lindley, 22:49.4;
3. Mike Etrick, 22:58.0;
4. John Mayer, 25:44.2;

Men 55-59 Age Class
1. Don Kiely, 24:07.1;
2. Bill Anderson, 35:08.1;
3. Paul Reynolds, 36:51.5;

Men 60-64 Age Class
1. Greg Finstad, 21:52.7;
2. Keith Pollock, 26:26.3;
3. Kesler Woodward, 27:56.8;

Men 65-69 Age Class
1. Lawrence Hall, 26:06.6;
2. Paul Kleinschmidt, 27:59.6;
3. John Berdahl, 1:02:46.9;

Men 70-74 Age Class
1. Pete Hjellen, 28:40.3;

You are here: Running Race News Seekins Ford Golden Heart Trail Run - Class Results